Ticketing
Ticketing

Prize list of the 38th Festival Mondial du Cirque de Demain

Hosted by Calixte de Nigremont

Orchestra under the direction of François Morel

The Jury

Jury under the chairmanship of 
Laurence Estève 
Co-founder and Director of Zip Zap Circus of Cape Town

 

Hervé Duperret
General Director of Lido de Paris / Representative of Dragone

Valérie Fratellini
Deputy director and educational director of the Académie Fratellini

Laci Endresz
Director and Producer of Blackpool Tower Circus

Viktor Kee
Silver Medal at the 17th Festival in 1994
Founder of Art Vision Production
Founder of Viktor Kee Fundation

Pavel Kotov
Director of the casting of Cirque du Soleil

Eric Langlois
General Director of Ecole Nationale de Cirque of Montréal

Maxime Nikouline
Director of Nikulin Moscow Circus

Didier Pasquette
Highwire walker
Winner of the 13th Festival en 1990

Wang Yafei
Artistic director of the Troupe of Ghongqing

 

Le palmarès

  • Medals

    Gold Medal

    Cirque "La Compagnie" Cirque "La Compagnie"
    Chinese mat, teeterboard , France, Switzerland

    Gold Medal

    ChihHan Chao ChihHan Chao
    Diabolo , Taiwan (China)

    Silver Medal

    Jose & Dany Jose & Dany
    Aerial craddle , Argentina

    Silver Medal

    Antipodistes de la Troupe de Zhejiang Antipodistes de la Troupe de Zhejiang
    Antipodism , China

    Silver Medal

    Korri Singh Aulakh Korri Singh Aulakh
    Flying trapeze , United Kingdom

    Bronze Medal

    Saleh Yazdani Saleh Yazdani
    Handstand , Germany, Iran

    Bronze Medal

    Rémi Lasvènes Rémi Lasvènes
    Juggling , France

    Bronze Medal

    Masha Terentieva Masha Terentieva
    Aerial acrobatics , Canada

    Bronze Medal

    Compania Havana Compania Havana
    Flying cradle , Cuba

  • Special Prizes

    Guillaume Karpowicz Guillaume Karpowicz
    Juggling , France

    Marco Motta Marco Motta
    Contortion on straps , Brazil, Spain

    Alejandro Escobedo Alejandro Escobedo
    Juggling , Chile

  • Trophees and other prizes

    Président de la République Prize Cirque "La Compagnie" Cirque "La Compagnie"
    Chinese mat, teeterboard , France, Switzerland

    Ville de Paris Prize Cirque "La Compagnie" Cirque "La Compagnie"
    Chinese mat, teeterboard , France, Switzerland

    Moulin Rouge Prize Jose & Dany Jose & Dany
    Aerial craddle , Argentina

    Annie Fratellini Trophee Incredible Mallakhamb Incredible Mallakhamb
    Mallakhamb , India

    Yuri Nikulin Trophee Rémi Lasvènes Rémi Lasvènes
    Juggling , France

    Cirque Phénix Trophee LJ Marles LJ Marles
    Straps , United Kingdom

    EDS Agency Trophee Onni Toivonen Onni Toivonen
    Juggling , Finland

    Lido de Paris Award Masha Terentieva Masha Terentieva
    Aerial acrobatics , Canada

    Cirque du Soleil - Performance & Artistic Innovative Vision Trophee Masha Terentieva Masha Terentieva
    Aerial acrobatics , Canada

    ARTE Prize Rémi Lasvènes Rémi Lasvènes
    Juggling , France

    Telmondis Prize Masha Terentieva Masha Terentieva
    Aerial acrobatics , Canada

    Chinese acrobats Association Trophee Rémi Lasvènes Rémi Lasvènes
    Juggling , France

    Alexandra Bouglione Trophy DanyzoO DanyzoO
    Handstand, dance , Spain

    Club du Cirque Prize Masha Terentieva Masha Terentieva
    Aerial acrobatics , Canada

    Bretagne Circus Trophee Rémi Lasvènes Rémi Lasvènes
    Juggling , France

    Audience Prize Jose & Dany Jose & Dany
    Aerial craddle , Argentina

Also participated

AcroArno - Arnaud Caizergues
Aerial ring, straps , France

Baltic Seamen
Chinese Pole , Sweden

Cirko Alebrije - Alba Moncayo & Ivan Niebla
Straps, Hair hanging , Mexico

Duo Orknys
Aerial acrobatics , France

Troupe de Zhejiang
Icarians, Headstand , China

Vladislav Kostuchenko
Juggling , Belarus

By continuing your visit to our website, you accept the use of cookies for audience measurement and targeted advertising. Read more

Close